Na kolesách

Na kolesách

Kolesá proti rakovine sa rozkrútili v roku 2003 pod záštitou paralympijského víťaza v cyklistickom šprinte, onkologického pacienta Radovana Kaufmana (Sydney 2000). Ten počas prvého ročníka podľahol rakovine, ale jeho meno sa stalo symbolom kampane Na kolesách proti rakovine. Aj v 17. ročníku chceme naplno rozkrútiť kolesá na pomoc onkologickým pacientom a rozširovať osvetu o výskume, prevencii, liečbe rakoviny a zdravom životnom štýle.

Podstatu a logiku projektu najlepšie vysvetľuje príhovor Radovana Kaufmana z novembra 2002, osem mesiacov pred jeho smrťou:

"Boj s rakovinou, týmto zákerným ochorením, si vyžaduje veľa síl nielen pacientov, ale aj ich rodín, blízkych a priateľov. Práve pomoc zo strany vedcov je v tomto boji veľmi dôležitá. A v tom vidím najväčší zmysel práce Nadácie Výskum rakoviny. A ako to súvisí s kolesami? Kolesá predstavujú niečo, čo sa neustále pohybuje. Napríklad taký bicykel. Aby nespadol, musí sa stále pohybovať. A v tom vidím obrovskú symboliku! Aby sa uľahčil život ľuďom trpiacim na rakovinu, musí sa niečo pohnúť, je tam potrebná tá dynamika, ktorú práve kolesá vedia zabezpečiť. Vyzývam všetkých vás, vašich priateľov, kamarátov a známych, aby ste sa pripojili k akcii Na kolesách proti rakovine a nasadli na svoje bicykle, kolobežky, skateboardy, či si obuli kolieskové korčule a pripojili sa k širokej rodine bojovníkov proti rakovine. Som presvedčený, že keď Vás bude veľa, pocítia to aj onkologickí pacienti."

Aký bol 16. ročník kampane na kolesách proti rakovine 2018?

Na 11 podujatiach kampane a zúčastnilo 1547 aktívnych jazdcov, 6110 cvičiacich účastníkov a nemerateľný počet návštevníkov sprievodných kultúrnych podujatí. Vyzbieralo sa 9394 €. Za vyzbieranú sumu zakúpila nadácia Invertovaný mikroskop Olympus, ako súčasť Systému obrazovej analýzy, významného to zariadenia na boj proti rakovine.   

Na podujatiach znela zvučka kampane od hudobného skladateľa Igora Bázlika a „hymna“ Nájdi svoju nádej Jána Baláža a Kamila Peteraja, pieseň Na kolesách s melódiou a textom Romana Dovalu, ktorý ju, aj s dcérami, interpretuje. Významnou súčasťou sprievodných programov boli vystúpenia majstra sveta v cyklotriale Jána Kočiša a viacerých spevákov a kapiel.

Patrónkou kampane 2018 bola viacnásobná paralympijská víťazka Veronika Vadovičová.

Kampaň Na kolesách proti rakovine podporovali aj slovenskí cyklistickí reprezentanti Juraj SaganMichael Kolář.