Na kolesách proti rakovine Vysoká pri Morave 2021

Na kolesách proti rakovine Vysoká pri Morave 2021

V sobotu 25. septembra 2021 sa už včasného rána stretávali na ihrisku vo Vysokej pri Morave organizátori v poradí druhého podujatia Na kolesách proti rakovine. Miestni hasiči vytyčovali trate pre detských kolieskárov, technici dokončievali pódium a zvukári skúšali svoje zariadenia. Domáce a domáci rozkladali v predajnom stánku propagačné materiály s logom kampane a chystali prezenčné listiny pre účastníkov symbolických jázd.

To všetko pod taktovkou domáceho pána starostu Dušana Dvorana, ktorý, so svojim hlasom, v podstate ani nepotreboval mikrofón na usmerňovanie prác.

O 10.00 sa to začalo. Postupne štartovali priamo z trávnatej plochy ihriska jednotlivé pelotóny na trasy: Vysoká pri Morave – Záhorská Ves (16 km, 35 účastníkov), Vysoká pri Morave – Devín (50 km, 40 účastníkov), Vysoká pri Morave – bufet U starého bicykla v Devínskom Jazere (24 km, 26 účastníkov).

Svoje kolieska rozkrúcali aj malí účastníci na prekážkovej dráhe, ale aj dospeláci, ktorí sa vydali na trasu ulicami svojej obce. Vo veku od 9 mesiacov do 78 rokov bolo 88 účastníkov.

Všetci – starí aj mladí, na bicykloch, odrážadlách, kolobežkách, napokon absolvovali spoločnú jazdu okolo ihriska, ktorú zakočili mohutným: Na kolesách proti rakovine! A búrlivým potleskom.   
Odmenou im boli nielen výborné jedlá, pravdaže, vrátane gulášu, ale aj vystúpenie sólistov Donských kozákov.

Tí v hodinovom vystúpení doslova očarili účastníkov podujatia. Hoci mnohí z nich sú pravidelnými návštevníkmi tradičných koncertov Vianočný spev pre život v Slovenskom rozhlase s Veľkým zborom donských kozákov.

Charitatívnym partnerom kampane je Nadácia Výskum Rakoviny a cieľom finančnej zbierky, je zakúpenie lasera v hodnote 30 tisíc eur na cielenú izoláciu nádorových buniek pacientov. Pôjde o nadstavbové rozšírenie výkonného prietokového cytometra, dôležitého prístroja, ktorý pomáha pri rozpoznaní a charakterizácii nádorových buniek v rôznych typoch krvných nádorov, zlepšuje diagnostiku a tým aj liečbu pacienta. 

A dôležitá informácia na záver: výnos zbierky pre Nadáciu Výskum Rakoviny dosiahol vo Vysokej pri Morave 1255,07 €. Ďakujeme!    

Foto: jj