Na kolesách proti rakovine Petržalka 2021

Na kolesách proti rakovine Petržalka 2021

Po prvýkrát v 19-ročnej histórii športovo-charitatívnej kampane Na kolesách proti rakovine sa uskutočnilo podujatie v mestskej časti Bratislava-Petržalka. Nad podujatím prevzal záštitu starosta m. č. Petržalka Ján Hrčka. Tento projekt finančne podporila Mestská časť Bratislava-Petržalka – miesto, kde to žije

V aktívnej spolupráci s Kultúrnymi zariadeniami Petržalka, Mestskou políciou Bratislava, mediálnymi partnermi Rádio Regina Západ a Petržalskými novinami sme pripravili pre všetkých účastníkov bohatý športový a kultúrny program na Námestí Republiky. 

Všetkých nás potešila svojim príchodom patrónka kampane, paralympijská športovkyňa-strelkyňa Veronika Vadovičová, zlatá z POH v Tokiu.

Program o 10. hodine otvorili príhovormi starosta m. č. Petržalka Ján Hrčka a prezidentka Nadácie Výskum Rakoviny Margita Klobušická

Celý program pod taktovkou známeho a obľúbeného moderátora Stana Gálisa sa niesol v zábavnom duchu. Telesné schránky prítomných pod svojou taktovou rozhýbala cvičiteľka zumby pani Gabika Czinová.

Svojim umením nás potešili vystúpenia legendárnej skupiny Lojzo, či vokálnej skupiny Close Harmony Friends.
Najmä deti zaujal a do smiechu privádzal známy kúzelník Peter Šesták, mimochodom tiež Petržalčan.
Dych divákom vyrážal majster sveta v cyklotriale Ján Kočiš pri skokoch na bicykli cez prekážky umelé aj ľudské!

Symbolické jazdy na počesť paralympijského víťaza v cyklistike, onkologického pacienta Radovana Kaufmana sa absolvovali v dvoch variantoch. Na tzv. "malej" jazde na chodníkoch námestia sa zúčastnilo 26 detí  na rôznych kolieskových približovadlách (kolobežky, odrážadlá, trojkolky, atď.), ale aj rodičia s kočíkmi. O štart “malej” jazdy a ocenenie jej účastníkov reflexnými príveskami s logom kampane sa postaral pán starosta Ján Hrčka.

Veľká jazda pod záštitou Mestskej polície Bratislava, okresné veliteľstvo BA V pod vedením komisárky Martiny Petrášovej viedla ulicami Petržalky a po obľúbenej hrádzi Dunaja. Kolesá sa budú krútiť pohodlným tempom, nebudú to preteky. Autorom trasy bol pán Šimon Krošlák z Cyklokoalície Bratislava. Očakávali sme väčšiu účasť ako 15 jazdcov, ale aj tí naplnili symbol jazdy.

Charitatívnym partnerom kampane je Nadácia Výskum Rakoviny a cieľom finančnej zbierky je zakúpenie lasera v hodnote 30 tisíc eur na cielenú izoláciu nádorových buniek pacientov. Pôjde o nadstavbové rozšírenie výkonného prietokového cytometra, dôležitého prístroja, ktorý pomáha pri rozpoznaní a charakterizácii nádorových buniek v rôznych typoch krvných nádorov, zlepšuje diagnostiku a tým aj liečbu pacienta.

O zbierku a ďalšie služby sa postarali dobrovoľníčky a dobrovoľníci z radov skautov z Petržalky a Karlovej Vsi. O predaj propagačných materiálov sa staral priateľ nadácie Martin Pagáč.
Výnos zbierky dosiahol 538 €. Ďakujeme všetkým účastníkom, spolupracovníkom a podporovateľom.

Foto: René Miko a jj

Na kolesách proti rakovine 2021, Bratislava - Petržalka (video)

Na kolesách proti rakovine 2021, Bratislava - Petržalka (video)

Video icon